202007.30

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed żywiołami i na czas wyjazdu

Lato to czas urlopów i beztroski. Ale to także okres silnych wiatrów i obfitych opadów deszczu.

Jak zabezpieczyć mieszkanie, aby zminimalizować ryzyko szkód wyrządzonych przez pogodę oraz aby po powrocie z wakacji nie czekała na nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci włamania do domu?

Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania czy domu to podstawowa sprawa. Ochrona ubezpieczeniowa pozwala pokryć szkody związane ze zniszczeniami, które wystąpiły na przykład w wyniku pożaru, zalania, zniszczeń spowodowanych silnym wiatrem czy pękaniem instalacji w wyniku silnego mrozu zimą ale także związane z włamaniem, kradzieżą lub dewastacją.

Przy zakupie ubezpieczenia należy pamiętać o tym, aby dobrze wycenić wartość naszego mieszkania/domu wraz z przedmiotami, które się w nim znajdują. Uwzględnij koszty remontu, koszty wyposażenia, koszty stałych elementów, takich jak płytki łazienkowe czy dachówki. Zastanów się, czy za wybraną sumę ubezpieczenia w razie szkody będziesz w stanie przywrócić dom do poprzedniego stanu lub kupić nowe mieszkanie. Nie zaniżaj sumy ubezpieczenia w stosunku do wartości mienia, bo koszty ponad ubezpieczenie będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni, a może to być bardzo duży wydatek, na który nie będzie Cię stać.

Jak chronić mieszkanie

Jednak polisa ubezpieczeniowa, mimo, że zapewnia olbrzymią pomoc, to nie uchroni przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, dlatego w miarę możliwości powinieneś we własnym zakresie minimalizować ryzyko związane ze szkodami.

Jeśli zbliża się burza, lub silny wiatr pochowaj z balkonu, tarasu czy podwórka wszystkie wolnostojące obiekty, które wiatr może porwać.

Schowaj auto. Jeśli nie masz garażu, to warto poszukać miejsca, w którym samochodowi nie zagrożą spadające z drzew gałęzie lub grad.

Rób przeglądy cały rok. Dach, kocioł gazowy, instalacja elektryczna czy szczelność instalacji gazowej to tylko kilka punktów, które wymagają regularnego sprawdzania. Zwłaszcza mieszkańcy domów mają więcej do sprawdzenia.

Zabezpieczenie mieszkania przed wyjazdem

Oprócz uprzątnięcia wszelkich luźno stojących rzeczy (na wypadek wichury oraz żeby nie kusiły potencjalnych złodziei) należy również profilaktycznie zadbać o zabezpieczenie mieszkania, tak aby po powrocie z wyjazdu w domu nie czekała na nas niemiła niespodzianka.

Zakręć wodę i gaz

Jeśli masz dostęp do zaworów z wodą i gazem najlepiej jest je zakręcić, tak, aby pod naszą nieobecność nie pękła rura i nie zalała naszego domu i/lub sąsiadów czy piwnicy.  Jeśli nie możesz zakręcić głównego zaworu, zadbaj o to, aby odciąć dostęp do miejsc, które najczęściej ulegają awariom, czyli przy pralce i zmywarce.

Zamknij okna i drzwi

Upewnij się, że nie zostawiasz żadnego okna otwartego (pamiętaj również o oknach dachowych jeśli masz takie), ani drzwi (np. tylnego wejścia lub garażu w przypadku domów). Jeśli masz alarm, to również sprawdź, czy zostawiasz go włączonego.

Wyjmij wtyczki z gniazdek

Odłącz od prądu telewizor, ekspres do kawy, komputer itp. sprzęty. Nie będą pobierały niepotrzebnie prądu a dodatkowo uchroni to instalację przed ewentualnym przepięciem w czasie burzy.

Zamknij dobrze lodówkę

Mało kto pamięta o tym, żeby sprawdzić lodówkę, a niedomknięta będzie intensywniej pracować, co powoduje szybsze zużycie sprzętu ale także może spowodować przepalenie się instalacji. Warto również zadbać, aby nie zostało w niej jedzenie. Zepsuty ser, czy mleko to nie jest to, co chcesz znaleźć po powrocie. Dodatkowo takiego zapachu bardzo ciężko jest się później pozbyć.

Wyrzuć śmieci

Jeśli już przy zapach jesteśmy – pamiętaj wyrzucić śmieci. Odpadki szybko zaczną się psuć i bardzo brzydko pachnieć.

Symulacja obecności

Zdarza się, że domy czy mieszkania są obserwowane przez złodziei, zwłaszcza w okresach urlopowych, kiedy właściciele wyjeżdżają na dłuższy urlop. Warto więc poprosić kogoś, aby od czasu do czasu przyszedł i zmienił układ zaciągniętych rolet, zapalił światło, włączył telewizor i na przykład nastawił wyłączenie za jakiś czas. Dobrze też, aby osoba odwiedzająca nasze mieszkanie wybrała ze skrzynki na listy zalegającą tam korespondencję. Można również założyć czasowe włączniki do światła, które będą włączały i wyłączały wskazane lampy w zaprogramowanym momencie. Niektóre radia i telewizory także posiadają automatyczne włączniki i wyłączniki, warto sprawdzić swój sprzęt, być może też ma takie funkcje.

Statystyki policyjne

Niestety 2019 rok był kolejnym rokiem wzrostu liczby kradzieży z włamaniem. Zanotowano ponad 71 tys. przestępstw. Co stanowi wzrost o 3% i ponad 2 tys. włamań więcej niż w 2018 roku. To już drugi rok z rzędu, w którym Policja notuje wzrost tego rodzaju przestępczości. Pozytywną informacją jest ta, że ujęto blisko połowę włamywaczy.

Przestępcy zawsze wykorzystują nieuwagę lub brak odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego tak ważne jest zamontowanie okien i drzwi przeciwwłamaniowych oraz wyposażenie domu w systemy alarmowo-wizyjne. Warto również zadbać o dobre relacje z sąsiadami. Dzięki temu, że dołożymy wszelkich starań związanych z zabezpieczeniem domu na czas naszej nieobecności, zminimalizujemy prawdopodobieństwo, że dojdzie do włamania. A dodatkowo, dzięki polisie ubezpieczeniowej mamy zapewniony spokój ducha, bo ubezpieczyciel wypłaci środki, gdyby jednak nasze mieszkanie zostało okradzione lub uległo zniszczeniu w wyniku działania sił przyrody czy pożaru.